دسته بندی محصولات

مواد معدنی مورد نیاز بدن کدامند؟

مواد معدنی مورد نیاز بدن

در این نوشته سعی داریم تا مواد معدنی مورد نیاز بدن را بشناسیم. به نظر شما، هر کدام از این مواد چه کاری انجام می دهند؟ ممکن است در اثر استفاده بی رویه از آن ها به مسل بر بخوریم؟ ارزش این مواد بیشتر است یا ویتامین ها؟ قبل از پاسخ دادن به این سوال ها باید یک چیز مهم را بدانیم:

مواد معدنی مورد نیاز بدن ما کدام ها هستند؟

مواد معدنی در بدن ما نقشی حیاتی دارند. تمام فرآیند های زیستی که در بدن اتفاق می افتد، به کمک این مواد است. در این میان، بدن ما به شش ماده معدنی بیشتر نیاز دارد. این مواد عبارتند از کلسیم، کلرید، منیزیم، فسفر، پتاسیم و سدیم.

به طور خلاصه نقش های اصلی این مواد را برای شما شرح می دهیم در صورتی که از عملکرد آن ها آگاه شوید، می توانید با تغذیه صحیح از بسیاری از مشکلاتی که ممکن است برای بدن شما پیش بیاید جلوگیری کنید.

  • کلسیم

این ماده تقریبا برای همه شما آشنا است. مهم ترین ماده برای رشد و استحکام استخوان ها کلسیم است. البته به غیر از این، بدن برای لخته سازی خون و عملکرد سیستم عصبی به این ماده مهم احتیاج دارد. مهم ترین منبع خوراکی برای کلسیم، کشک است.

کشک رشته ای خراسان جنوبی، یک محصول اعتیاد آور

[single_product product_id=”3885″ animation_delay=”0″ animate=”fadeInLeftBig” size=”big” ]

  • کلرید

کلر به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده برای آب به کار می رود. جالب است بدانید که کلر به عنوان یک سم شناخته می شود! اما نقش کلرید به تولید کننده اسید معده به کار می رود. البته در غشا سلولی نیز از این ماده استفاده می شود. اگر کلرید نباشد، غذایی که می خورید هضم نمی شود.

منبع این ماده معدنی، نمک خوراکی، سبزیجات و میوه هایی مانند گوجه فرنگی می باشد. این ماده معمولا به بدن می رسد و احتیاجی به خوردن مکمل برای آن نیست.

  • منیزیم

این ماده نقش یک ناظم را دارد. داشتن عضلات و استخوان هایی قوی به عملکرد این ماده بستگی دارد. همچنین این ماده قند و فشار خون را تنظیم می کند.

این ماده در میوه هایی مانند موز، غذاهایی مانند ماست و ماهی سالمون و سیب زمینی وجود دارد.

چیپس موز خشک، مکمل خوشمزه منیزیم

[single_product product_id=”3453″ animation_delay=”0″ animate=”fadeInLeftBig” size=”big” ]

  • فسفر

اگر از متولدین اویل دهه هفتاد به قبل باشید، از سریال قصه های مجید از مزایای فسفر می دانید. رشد استخوان ها، عملکرد غشا سلول ها و تبدیل مواد خوراکی به انرژی به این ماده بستگی دارد.

این ماده در گوشت ها، حبوبات و دانه های روغنی موجود است. این ماده هم مانند کلرید تقریبا به طور کامل بدن می رسد.

  • پتاسیم

این ماده هم بسار برای بدن مهم است. عضلات به وسیله این ماده حرکت می کنند. سیستم عصبی با پتاسیم کار می کند. همچنین میزان آب بدن توسط این ماده معدنی کنترل می شود. پتاسیم یکی از مهم ترین مواد معدنی مورد نیاز بدن است.

این ماده معدنی را می توانید با یک رژیم غذایی مناسب به بدن برسانید.

  • سدیم

تنها ماده معدنی مورد نیاز بدن که باید کم مصرف کنیم! این ماده هم مانند پتاسیم در تنظیم مقدار آب بدن نقش دارد. به تنظیم فشار خون نیز کمک می کند.

بیشترین میزان انتقال آن به بدن، نمک خوراکی است. مصرف زیاد آن باعث بالا رفتن فشار خون می شود.


البته بدن ما به مواد معدنی دیگری هم نیاز دارد. این مواد مانند کروم (کنترل قند خون)، مس (سوخت و ساز بدن)، ید( هورمون های رشد)، آهن( تولید گلبول های قرمز و آنزیم ها)، روی( کمک به تولید مثل) و … هستند.

در قسمت بعدی به این نکته می پردازیم که آیا مصرف بیش اندازه این مواد خطرناک است یا می توان بدون دغدغه از آن ها استفاده کرد.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *