دسته بندی محصولات

سیاه دانه ، سیاه رو سفید

سیاه دانه

سیاه دانه چیست؟

سیاه دانه نوعی گیاه سیاه رنگ و تلخ مزه است که، همواره به عنوان ادویه استفاده می شود و از آن به عنوان داروی طبی بسیاری از بیماری ها و مشکلات جسمانی یاد می کنند.

پیشینه تاریخی استفاده از گیاه سیاه دانه

در طول تاریخ، مردم از سیاه دانه برای سردرد، دندان درد، احتقان بینی و دفع کرم های روده استفاده می کردند. همچنین از آن برای چشم صورتی (ملتحمه)، آبسه و انگل ها نیز استفاده می کردند.

خواص

امروزه نیز از این گیاه برای معالجه بیماری های دستگاه گوارش از جمله نفخ معده، کولیک، اسهال، اسهال خونی، یبوست و بواسیر استفاده می شود. همچنین برای شرایط تنفسی از جمله آسم، انرژی، سرفه، برونشیت، آمفیزم، آنفولانزا، آنفولانزای خوکی و احتقان استفاده می شود.

از موارد دیگر استفاده از آن می توان به کاهش فشار خون، کاهش سطح کلسترول، کاهش قند خون، معالجه سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

زنان برای جلوگیری از بارداری، شروع قاعدگی و افزایش شیر از این ماده استفاده می کنند.

ترکیب طلایی همراه با عسل

به طور کلی ترکیب سیاه دانه و عسل برای درمان نارحتی های کلیوی، تسهیل زایمان، درمان ضعف قلب، کمک به کنترل رماتیسم و تقویت گردش خون مفید واقع می شود.

سیاه دانه

عوارض مصرف

هنگامی که به صورت خوراکی و به عنوان طعم دهنده به مقدار کم همراه با وعده های غذایی مصرف شود، برای اکثر افراد بسیار ایمن است. روغن و عصاره سیاه دانه نیز هنگام استفاده در مقادیر کم و کوتاه مدت، ایمن واقع می شود. اما این گیاه چند مورد عارضه نیز ممکن است برای افراد به بار آورد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

بارداری و شیردهی:

به نظر می رسد مصرف سیاه دانه به مقدار غذایی در دوران بارداری بی خطر است، اما مصرف مقادیر بیشتر ممکن است باعث انقباض رحم مادر و آسیب به کودک شود.

اختلالات خون ریزی:

سیاه دانه ممکن است لخته شدن خون را کند کرده و خطر خون ریزی را افزایش دهد.

دیابت:

در صورت ابتلا به دیابت و استفاده از سیاه دانه، علائم قند خون پایین باید رعایت و کنترل شود، زیرا ممکن است این گیاه قند خون را در برخی افراد کاهش دهد.

فشار خون:

مصرف سیاه دانه همچنین باعث می شود فشار خون در افرادی که فشار خون پایین دارند به مقدار زیادی کم شود. بنابراین کنترل فشار خون و مصرف سیاه دانه باید متناسب با یکدیگر باشد.

حتما قبل از استفاده از هم ماده ای، در صورتی که بیماری خاصی دارید با پزشک خود مشورت کنید.

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.