دسته بندی محصولات

سوغات صنایع دستی خراسان جنوبی

صنایع دستی خراسان جنوبی

خراسان جنوبی در منطقه ای خشک قرار گرفته است و صنایع دستی خراسان جنوبی برای این آب و هوا طراحی شده اند. وسایل ارزشمندی که در برابر انوع آب و هوای ناخوشایند مقاوم هستند. در این استان انواع فرش های دست باف، حصیر، سبد و پارچه تولید می شود که در ادامه توضیح خواهیم داد.

صنایع دستی خراسان جنوبی

  • قالی

قالی یکی از مهم ترین سوغات ایران محسوب می شود. خراسان جنوبی نیز یکی از مراکز مهم تولید فرش دست باف است. جالبت است بدانید که روستا های شهرستان بیرجند، هر کدام فرش مخصوص به خود را دارند. در شهر های دیگر نیز مانند گناباد نیز قالی بافان ماهری دارد.

مود معروفترین روستایی است که فرش آن می تواند شهرتی جهانی پیدا کند. طرح های این قالی و شیوه رزنگرزی سنتی آن فوق العاده خاص و منحصر بفرد است. البته برای خرید این فرش های ارزشمند، قیمت زیادی باید بدهید.

  • پارچه بافی

از صنایع دیگری که در خراسان جنوبی پیدا می کنید، انواع پارچه برای کاربری های متفاوت است. انواع چادر شب، حوله و نم گیر های نازک و سفره های نان و توت در بین این پارچه ها یافت می شود. سفره های نان بیرجندی، بهترین جایگزین برای پلاکستیک ها هستند. هم نان خمیر نمی شود و هم به طبیعت آسیب نمی رسد.

صنایع دستی خراسان جنوبی پارچه بافی

  • سبدبافی

با تجوه به رویش گیاهان خاص در این منطقه، سبد های طبیعی خاصی تولید می شود. این سبد ها برای مصارف آشپزی و … بسیار مفیط هستند. علاوه بر این به طبیعت عم آسیب نمی رسانند و تجزیه پذیر هستند.

به سبد بافی ترکه بافی هم گفته می شود و اکثر این سبد ها را از شاخه های نازک درخت بید درست می کنند.

صنایع دستی خراسان جنوبی سبد بافی

  • سفالگری

سفالگری از صنایع بسیار قدیمی این منطقه است. شهرستان خوسف، با سابقه قدیمی در این صنعت است. ظروف قدیمی در این منطقه اکثرا بدون لعاب یا لعاب ابتدایی هستند.


همچنین می توانید سوغات خوراکی خراسان جنوبی را در این لینک ببینید:

سوغات خوراکی خراسان جنوبی

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *